Velorex - Balaton 2014

Balaton byl vybrán jako relativně nejbližší cíl pro dlouho plánovanou první nějakou zahraniční výpravu. Loni nám to neklaplo, letos jsme si stanovili dopředu odjezdové datum na čtvrtek 7.8.2014, aby se pak už nikdo nemohl vymlouvat, že mu to nepasuje. No a týden před odjezdem se nám na Dumce ve Výčapech podařilo vyhecovat Roberta, který si od Jury hadrouše vypůjčil, a že jede s náma. A Osoudkovi se podařilo v třebíčské firmě Variant zajistit outdoorovou mini HD kamerku CELTEC, takže bylo o zábavu během jízdy postaráno.

Ještě se musím vrátit k přípravám, protože ještě ve středu 6tého v půl deváté večer, kdy se u mě stavil Milda s tím, že to nemůže vyladit a když uviděl mýho fronťáka na zvedáku s rozebranou rozetou, začal se smát... Co dodat, pozdě, ale přece jsme to všichni naladili a ve čtvrtek 7.8. v 6 ráno dělali u Rostě v Hrotovicích první odjezdovou fotku.

Takže 7/8 v 6.00 start Hrotovice, nejeto 0km. Vyrazili jsme na Hevlín a již cestou byl první problém, Mildovi se to uchcávalo. V Hrušovanech jsme v půl osmé dotankovali (já po 50km 2 litry), přejeli hranice a po cca 60km a zastavili v Rakousku, Miloš vyměnil plovák, protáhli jsme záda a jeli dál. Těch 60km se ukázalo tak akorát, aby člověk z hadroleta úplně nezdřevěněl. Úspěšně se nám podařilo všechny sjezdy a nadjezdy projet tak, jak jsme chtěli = vyhnout se dálnici. Přejeli jsme Dunaj (pardon zde se jmenuje Donau) a kolen Neusiedlerských jezer se sunuli k Maďarsku. Milda vyměnil ještě dva plováky a pak je začal měnit zase od začátku :o))). V Neusiedlu jsme  v 11.30 po rovných 200km tankovali (6 l/150km) u malý čerpačky s perfektníma stojanama na MIX 1:50 a 1:25. My jsme měli oleje svoje, spokojili jsme s 95oktanovým superem. Benál v rakousku v přepočtu 38kč, což není tak zlý. Čerpadlář vyzvěděl podrovnosti o našich strojích, popřál nám šťastnou cestu a my poračovali  k Maďarským hranicím. Spotřeba mě vycházela kolem těch 4 litrů, což se mi zdálo až skoro málo, ale je fakt, že jsme broukali  čtyřkou na minimální otáčky a udržovali víceméně konstantní rychlost 60km/h.

Přejezdem do Maďarska (najeto 250km) se rázem o třídu níž změnili silnice. Kdosi konstatoval, že jsme se přejezdem hranic vrátili do Česka. To sedělo. Zastavili jsme u Kapuváru, prošli mapu, naťukali trasu do navigejšn, pojedli, Milda opět vyměnil plovák, Osud utáhl výfuky a jeli jsme dál. Jelo se krásně. 31 stupňů, provoz minimální, fakt jsme si to užívali. Pokračovali jsme ve stejném tempu i frekvenci zastávek a ...

... a po necelých 400 km (393km) jsme pár minut před 17h dorazili do předem vyreferovanéko kempu Venus v Balatonczepezdu. S paní byla super domluva. Já začal anglicky, ona taky, když chybělo nějaký slovíčko mě, hodil jsem německý, a plynule jsme přešli do něčeho jako slovenština. Cena za 7 lidí, 3 stany a 6 cars (já jsem teda říkal halfcars) byla v přepočtu za 2 noci 2450 Kč (to by i Mušov byl dražší). Navíc teplý sprchy po celý den zdarma, čistý záchody s papírem, a klídek maximální. Prostě super. Pivko za 50, to taky šlo, navíc Robert tahal z útrob hadráka další a další kartony starobrna (vůbec nevím, kde to všechno vezl) takže jsme žízní netrpěli...

Naskákali jsme do vody, osvěžili se, postavili stany (teda jeden samostan, jeden pidistan a jeden hrad), uvařili guláš a relaxovali. Po celou dobu jsme museli umožňovat všemožným evropským národům fotit hadrolety a vysvětlovat parametry. Večír jsme testli jedinou hospodu v kempu s maďarským karaoke a na výběr na čepu: Staropramen a Borsodi. Samosebou jsme otestovali maďarský :o)

8.8. ráno kluci vyhlásili servisní dopoledne. Rosťa na protest lehl na karimatku, vzal noviny a s konstatováním: "Každý dělá to co umí" se pustil do luštění křížovek. Robert zgenerálkoval zadní nápravu (dá se to tak vůbec říct?), Milda ladil plovák a vejfuky, já jsem řetěz povolil a Osud utáhl. No a pak jsme vyrazili okolo Balatonu do Balatonfuredu. Super výlet, nádhernej přístav, a pak ta jízda kolem pláží - načisto Chorvatsko. Opravdu krása. Tam to žilo. Cestou zpátky jsme navštívili vojenské muzeum. Po návratu někteří neměli oprav dost a tak třeba Robert vytáhl oba svisláky a zgenerálkoval i přední nápravu:o)  Najeli jsme rovných 50km + večer jsme nachodili 10 km pěšky po Balatonczepezdu a hledali hospodu. Když jsme ji pak našli, zjistili jsme že jsme se jí asi tak 2x úspěšně vyhnuli :o))) Vyzkoušeli jsme 2 hospody a zmoženi maďarskýma škopkama ulehli k letnímu spánku.

9.8. ráno jsme posnídali a přežili jsme útok maďarských špačků, kteří si strom nad náma vybrali jako tréninkovou bombardovací základnu. V klídečku jsme sbalili, rozloučili se, naposled se vykoupali a vyrazili změrem Tapolca-Pápa-Kapuvár. Natankovali jsme (benál v Maďarsku cca 42kč v přepočtu). Než jsme překročili do Osterreichu, staly se nám 2 příhody. Za prvé: jedeme, proti tři auta, mávají (jako ostatně všichni celou cestu), akorát si nevšimli, že to první bliká doleva a zastavuje. Ozvalo se ÚÚÚÚÚÚÚÚíííííííííííííí......a v zrcátku jen bílej kouř od gum a.... BUCHHH, tesně vedle Roberta, no dopadlo to pro nás dobře - ujeli jsme :o))).

A druhá příhoda: vaříme oběd na cykloodpočívadle tesně před hranicema. Zastavují auta a chodí si fotit hadrolety. Taky takové fósaté potetované stréc v pasátu, a když se vyptal na všechny údaje o trojkolkách (byl to znalec, jawa mu nebyla neznámá), prý jestli se nechceme vykoupat, že tu má 200m ranč... Zajel mi to ukázat a já jsem tam výpravu po obídku dovedl. Hájenka uprostřed lesů, paní domu, pár slepic, mraky metrů dřeva 60let starý traktor - dvouválec Steyr a rybníček s molem a rybama. Plot plný rámečků od SPZtek a na dvoře mrazák jako prase, plný pití a jídla. a hned nabídka: bííírs, schnaps - s díky jsme odmítli, vykoupali se, skoukli historický traktor a zase jeli. Jen Milda s Rostěm stáli, drželi se za hadráky a měli utkvělou představu, žer nás tam borec v lese rozčtvrtí a nacpe do toho mražáku a rozprodá orgány. No co vám budu povídat, rozvinula se z toho slušná debata a máme z toho TÉMA k pivku dodnes :o))) :o))) :o))) Stav tacho: cca 510 km.

V Rakouskou jsme dojeli kolem Neusiedlerských jezer v asi 15hod do Podersdorfu, kde jsme měli plánováno překempovat. tolik lidí už jsme dlouho pohromadě neviděli a kemp byl beznadějně plný. chvíli jsme špekulovali jestli bychom to protáhli až na Mušov, ale zatahovalo se a vypadalo to bledě. Chlaďasi objevili v mapě kemp, 4km od mostu přes Dunaj, takže jsme vyrazili. Dojeli jsme tam se stavem tacho cca 690 km právě včas. Jen jsme postavili stany, začlo pršet. Osud vylovil ze stroje velikou plachtu a postavili jsme mezi hadrákama šapitó, uvařili večeři a zapíjeli rakouským pivem (3E - to už je pro našince celkem drahota). Prokládali jsme to slivovicou a ráno jsme ji ještě měli :o))) Robertovi nešly blinkry, tak ladil Jirkovu elektriku, ale po chvíli se to samo spravilo, tak to radši nechal. No a po sbalení a vystřízlivění jsme vypálili nach hause. Přejezd Dunaje, proplétání mezi slony OMV a zastavili u Mistelbachu na Shellce, kde Mildův hadrák počkal až zastaví a teprve pak mu prasklo lanko od plynu. Je to fakt slušně vychovanej stroj! Během oprav jsme čerpadlářce vysvětlili, že to není citroen, pak jsme minuli ceduli Česká republika, kdo potřeboval natankoval v Hrušovanech a pak už jsme v klídečku doprcali až domů. Pozoroval jsem jak s blížícím se domovem zrychlujeme tempo, ke konci už jsme pálili přes 70 :o)

Závěr: něco málo přes 850km nebo chcete-li necelých 900km, bez vážnějších problémů. Takže chlapi, příští rok je to stále otevřené: Alpy, Itálie, Chorvatsko, Polsko ??? Jirka Paseka se dal slyšet, že jestli se pojede na motorkách, on jede určitě, i kdyby to mělo být do Švédska!

A neboooo -  kemp na dvoře u hodného strýčka u Kapuváru, co ??? ??? ??? ???

Z akce už je k dispozici sestříhané DVD!!! 55minut, vypálím, či někam nasdílím na žádost emailem: veteran@retroklub.cz

Balaton


outdoorová HD kamerka pro naše video outdoorová HD kamerka pro naše video
Sraz na startu v Hrotovicích Sraz na startu v Hrotovicích
naše 7-členná výprava naše 7-členná výprava
trefí se tam? trefí se tam?
provní zastávka v Rakousku provní zastávka v Rakousku
Milda mění první plovák Milda mění první plovák
O§ud utahuje vejfuck O§ud utahuje vejfuck
tak co, můžem jet? tak co, můžem jet?
most přes řeku Rábu most přes řeku Rábu
super tankování v Rakousku, Neusiedel am See super tankování v Rakousku, Neusiedel am See
překračujeme hranici z Austria do Hungary překračujeme hranici z Austria do Hungary
průmyslová špionáž aneb není nad dobrou radu průmyslová špionáž aneb není nad dobrou radu
úsek nové silnice v Maďarsku úsek nové silnice v Maďarsku
krátká zastávka ve vojenském prostoru krátká zastávka ve vojenském prostoru
pápá, tedy vlastně Pápa pápá, tedy vlastně Pápa
plán další trasy, Kapuvár plán další trasy, Kapuvár
dodržování pitného režimu po cestě dodržování pitného režimu po cestě
31 stupňů ve stínu 31 stupňů ve stínu
máme oči i vzadu máme oči i vzadu
tak co, mám zase vyměnit plovák? tak co, mám zase vyměnit plovák?
HURÁ, jsme tadýýýýý!!! HURÁ, jsme tadýýýýý!!!
jedna památeční fotečka jedna památeční fotečka
Balaton Balaton
strovnání stanu pro 3 a pro 2 strovnání stanu pro 3 a pro 2
recepció of camp recepció of camp
naši společníci na cestách: kamera CELTEC a bezdušák-bier naši společníci na cestách: kamera CELTEC a bezdušák-bier
samopostavovací stan samopostavovací stan
stav po dlouhé cestě stav po dlouhé cestě
najíme se najíme se
odpočneme odpočneme
a vyrazíme do tratě a vyrazíme do tratě
Otestujem maďarský pifka Otestujem maďarský pifka
v Balatonu v Balatonu
voda byla super! voda byla super!
není nad to, když za stanem zahouká vlak není nad to, když za stanem zahouká vlak
chlapi, uděláme servisní dopoledne, chlapi, uděláme servisní dopoledne,
já začnu, něco tam klepe ... já začnu, něco tam klepe ...
že bych vytunil i vejfuk? že bych vytunil i vejfuk?
Mám ten řetěz povolit nebo přitáhnout? Mám ten řetěz povolit nebo přitáhnout?
tady nekde by měl být motor nééé? tady nekde by měl být motor nééé?
vás asi mrzí, že to jede co? vás asi mrzí, že to jede co?
Dokončit opravy, jedeme na výlet!!! Dokončit opravy, jedeme na výlet!!!
cestou, necestou cestou, necestou
panorama z Balatonfuredu panorama z Balatonfuredu
v přístavu v přístavu
skupltura v Balatonfuredu skupltura v Balatonfuredu
rybáři něco táhnou... rybáři něco táhnou...
...pěknej macek! ...pěknej macek!
trajekt trajekt
a naše tlupa, naloděná a naše tlupa, naloděná
v přístavu Balatonfured v přístavu Balatonfured
bylo tam hezky bylo tam hezky
to je pohodička to je pohodička
ještě jednou trajekt ještě jednou trajekt
prodejna kotlíků na maďarský guláš prodejna kotlíků na maďarský guláš
ve vojenském muzeu ve vojenském muzeu
super vyprošťovák super vyprošťovák
neměl bys ještě něco vyměnit? neměl bys ještě něco vyměnit?
když bylo vítání, muselo přijít i loučení... když bylo vítání, muselo přijít i loučení...
tak pápá Pápa tak pápá Pápa
kontrol, zda jedem všichni kontrol, zda jedem všichni
tankování v Maďarsku tankování v Maďarsku
rychlost konstantní, 60km/h rychlost konstantní, 60km/h
hajvej hajvej
řeka RÁBA, znají všichni liazáci :o) řeka RÁBA, znají všichni liazáci :o)
most na Rábě most na Rábě
Maďarsko Maďarsko
Maďarská pauzička Maďarská pauzička
ještě jednou ještě jednou
vaření oběda před hranicema vaření oběda před hranicema
pěkný místečko, ale plno komárů pěkný místečko, ale plno komárů
maďarský strýček I. maďarský strýček I.
u maďarskýho strýčka II. u maďarskýho strýčka II.
maďarský strýček III. maďarský strýček III.
u maďarskýho strýčka IV. u maďarskýho strýčka IV.
koupačka u maďarskýho strýčka koupačka u maďarskýho strýčka
překračijem hranice do Rakouska překračijem hranice do Rakouska
beznědějně obsazený kemp v Podersdorfu beznědějně obsazený kemp v Podersdorfu
musíme jet dál musíme jet dál
našli jsme kemp pod Vídní, pri Dunaji našli jsme kemp pod Vídní, pri Dunaji
v šapitó v šapitó
oslava mezipřistání oslava mezipřistání
pod plachtou v dešti pod plachtou v dešti
Rakouské nám taky chutnalo Rakouské nám taky chutnalo
jsem toho stroje ucaprtanej jsem toho stroje ucaprtanej
to chce panáka to chce panáka
únava materiálu únava materiálu
zatím jsme beze ztrát zatím jsme beze ztrát
snídaně na zámkové dlažbě snídaně na zámkové dlažbě
večerní rekapitulace zážitků večerní rekapitulace zážitků
čórka zrcátka čórka zrcátka
i takhle může vypadat elekrika v hadrákovi, Juro, Juro :o))) i takhle může vypadat elekrika v hadrákovi, Juro, Juro :o)))
nemůžete do mě trochu strčit? nemůžete do mě trochu strčit?
opět překračujeme Donau, po čtyřech dnech v opačném směru opět překračujeme Donau, po čtyřech dnech v opačném směru
rakouské pumpy OMV. chtělo by to mít jednu na zahradě. rakouské pumpy OMV. chtělo by to mít jednu na zahradě.
Tady se nás ptali, zdali to vozidlo je citroen :o) Tady se nás ptali, zdali to vozidlo je citroen :o)
krásný náměsttí v Mistelbachu krásný náměsttí v Mistelbachu
Laa Laa Laa,  už budeme doma... Laa Laa Laa, už budeme doma...
a jsme zase čechiše a jsme zase čechiše
větrný park Tulešice větrný park Tulešice
třebíčská firma, která nás vybavila videotechnikou, děkujeme!! třebíčská firma, která nás vybavila videotechnikou, děkujeme!!